Talisker
Talisker | |
---|---|
![]() | |
Talisker Foto: Ragnhild S. Lervik
| |
Islands | |
![]() | |
Illustrasjon: Erlend Refsdal | |
Beliggenhet: | Carbost, Skye |
Kartkoordinater: | +57° 18' 9.37", -6° 21' 24.76" |
Nåværende eier: | Diageo Plc |
Grunnlagt: | 1831 |
Status: | Operativt |
Har besøkssenter: | Ja |
Årlig kapasitet: | 2,5 mill. liter |
Standardtapning: Talisker | |
Alder: | 10 år |
Tønnetype: | ex-bourbon |
Alkoholprosent: | 45,8 % |
Polets varenr.: | 468001 |
Innhold
Beliggenhet
Talisker ligger på øya Skye, i landsbyen Carbost ved bredden av Loch Harport (Google maps). Det finnes også en landsby på Skye med navnet Talisker, men det altså ikke der destilleriet ligger.
Historie
Destilleriet ble først etablert i 1831, av Hugh og Kenneth MacAskill og Archibald Sinclair fra Cambeltown.
Fra 1848 til 1857 var eierskapet på hendene til The North of Scotland Bank, noe som tyder på at det ikke gikk helt bra med de første eierene. I 1857 kjøpte Hugh MacAskills svigersønn, Donald MacLennan (eller MacLellan), destilleriet for £500.
I 1866 kjøpte John R. W. Anderson, Taliskers agent i Glasgow, destilleriet fra MacLennans dødsbo. Anderson ble fengslet i 1880 for å ha solgt ikke-eksisterende fat med whisky til kunder. Destilleriet ble overtatt av Alexander Grigor (deleier i Glenlossie) og Roderick Kemp & Co (en vin- og sprithandler fra Aberdeen, som senere en periode eide Macallan). I 1895 ble Talisker Distillery Co Ltd etablert, og i 1898 slo de seg sammen med Thomas Mackenzie til Daluaine-Talisker Distilleries Ltd.
I 1916 ble Daluaine-Talisker solgt til et konsortium av W. P. Lowrie & Co, John Walker & Sons Ltd og John Dewar & Sons Ltd, og i 1925 lyder navnet «Daluaine-Talisker Distilleries Ltd, Scottish Malt Distillers Ltd, Distillers Company Limited».
Talisker ble utvidet i 1900 og delvis ombygd i 1960. I en lang periode benyttet de trippeldestillering, men i 1928 gikk de over til dobbeltdestillering.
I mai 2008 ble tun-room utvidet og antallet washbacks øket fra 6 til 8.
Talisker inngår i Diageos Six Classic Malts serie (nå utvidet).
Destillerikarakter
Talisker kjennetegnes først og fremst av pepperpreg. Den er ellers en typisk øywhisky, med torv (malten som benyttes har 25-30 ppm) og salt som viktige kjennetegn.
Prosessvannet hentes fra kilder som kommer fram på Cnoc nan Speireag/Hawk Hill. Dette er bløtt, torvpreget vann. Kjølevannet hentes fra Carbost Burn.
Lyne armen på destilleringsapparatene for første destillasjon (washstill)er veldig spesiell på Talisker, den har nemlig en nittigraders bøy ned inne i still house og en opp igjen på utsiden før rørene går over i kjølesystemet (se bilder i galleriet nedenfor). Talisker benytter fortsatt tradisjonelle worm tubs til nedkjøling av destillatet, noe som sies å kunne gi en mer fyldig karakter enn moderne kondensatorer.
Tapninger
Offisiell rekke
- Talisker 10 year old, 45,8 %
- Talisker Distillers Edition, 45,8 % - kommer i årgangstapninger, er ca 12 år gammel, og har en sluttlagring på amoroso sherryfat.
- Talisker 18 year old, 45,8 %
- Talisker 57 Degrees North (ung bourbonlagret Talisker, tappet på 57 %, kun tilgjengelig i taxfee-markedet)
Spesialtapninger
- Talisker 25 year old, 58,1 % Dette er en tapning i Special Release-serien, og kommer i begrenset utvalg hvert år med årgangangivelser, dvs ny tapning fra år til år.
- Talisker 30 year old, 50,7 % Dette er en tapning i Special Release-serien, og kommer i begrenset utvalg hvert år med årgangangivelser, dvs ny tapning fra år til år.
- Talisker 175th Anniversary Edition, for å markere 175-års jubileet. Begrenset tapning, men var tilgjengelig i norske taxfreebutikker.
Whisky Magazine har en oversikt over de mange forskjellige Talisker-tapningene.
Fra uavhengige tappere
Svært få tapninger fra Talisker er tilgjengelig fra uavhengige tappere, og da alltid tappet under et annet navn, men fortsatt med opphav fra Skye (og der er det ikke så mange andre destillerier). Douglas Laing har blant annet en tapning fra Skye i sin OMC-serie som de kaller Tactical.
Galleri
Norsk importør
Eksterne lenker
Nerdetall for Talisker
Automatiseringsgrad: | Middels |
---|---|
Vannkilde: | 14 kilder på Cnoc nan Speireag |
Byggtype: | Optic |
Malteri: | Glen Ord/Muir of Ord Maltings |
Ppm malt: | 18-22 ppm |
Sammensetning grist i %: | 20-70-10 |
Type meskekar: | Lauter, by R.G. Abercrombie 1998 |
Vekt malt per mesking: | 8 tonnes |
Antall liter første vann: | 38.000 |
Temperatur første vann: | 64° C |
Antall liter andre vann: | 38.000 |
Temperatur andre vann: | 75° C |
Antall liter tredje vann: | 29.000 |
Temperatur tredje vann: | 90° C |
Tidsforbruk per mash: | 6 timer |
Antall mashes per uke: | 18 |
Antall washbacks: | 8 |
Washback-materiale: | 4 av oregonfuru, 4 av brasiliansk paranafuru |
Kapasitet per washback: | 53.000 liter |
Gjæringslengde: | 67 timer |
Alkoholprosent i wash (ABV): | 8-9 % |
Antall washstills: | 2 |
Lyne arm retning: | se hovedtekst |
Washstillkapasitet: | 14.706 liter |
Washstill charge: | 11.000 liter |
Antall spiritstills: | 3 |
Lyne arm retning: | nesten rett vinkel |
Spiritstillkapasitet: | 11.024 liter |
Spiritstill charge: | 7.500 liter |
Heads run: | 15-20 minutter |
1st cut point: | 72 % |
Spirit run: | 1,5-2 timer |
2nd cut point: | 65 % |
Alkoholstyrke på newmake: | ca. 70 % |
Ppm newmake: | 5-7 ppm |
Produksjonstid: | 24/7 |
Lagringssted: | Sentralt, men noe på destilleriet |
Andel av produksjon til singlemalt: | 40 % (90 % av det går til 10-åringen) |
Kilder
- Diageos side om Talisker
- Michael Jackson Malt Whisky Companion (ISBN: 1405302348)
- Misako Udo Scottish Whisky Distilleries (ISBN: 0955062209)