Smaksnotat
Smaksnotat (Tasting note) brukes for å beskrive en whisky.
Det er vanlig å fortelle mest mulig om farge, lukt, smak, forskjeller med og uten tilsatt vann, ettersmak, balanse, generelle kommentarer og å gi subjektive poeng.
Opplysninger om tapningen
- Destilleri
- evt. uavhengig tapper
- Alkoholstyrke
- Alder
- Fattype den er lagret på
- Fatfinish
mm.
Inntrykk
- Se også om klassifisering av whisky.
- Lukt uten tilsatt vann
- Lukt med tilsatt vann
- Smak uten tilsatt vann
- Smak med tilsatt vann
- Ettersmak
- Balanse
- Konklusjon/kommentar
Å tilsette vann vil si å forsiktig tilsette en eller flere dråper vann til whiskyen i glasset. Dette reduserer alkoholstyrken, noe som gjør det lettere å identifisere lukt/smak.
Ettersmak vil si det inntrykket som sitter igjen i munnen etter at whiskyen er svelget ned eller spyttet ut.
Når det gjelder lukt, smak, ettersmak og balanse, så er det laget system for å sortere og hjelpe med å identifisere inntrykkene whiskyen gir.
Hva setter sitt preg på tapningen?
Den whisky som kan smakes er et resultat av flere innsatsfaktorer, så som råvare (som er bygg i maltwhisky, hovedsakelig mais i bourbon, nærmest alt som inneholder sukker brukes til grain whisky). Videre spiller hele fremstillingsprosessen av alkohol inn, og det gjør i høyeste grad også fatet som nyspriten lagres på.
- Les en av de engasjerte diskusjonene på forumet.
Poeng
Kort fortalt er det mange ulike måter å gi poeng på. Det vanligste er å gi poeng mellom 0 og 10 - eller 0 og 100. Hvilket system som benyttes er ikke så viktig, men man må huske å opplyse andre om hvilket poengsystem som er benyttet.
- NMWL bruker poengsystem 0-10
- Jim Murray bruker 0-100 i sin Whisky Bible